02 Mart 2015, Pazartesi 09:19:38 Günaydın !

Reklamlar

Aradığınız kelimeyi giriniz :
Kelimeler ve anlamları
İstanbul'un sembolü olan Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdarda Bizans devrinden kalan tek eserdir. M.Ö. 2475 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile kucaklaştığı yerde minicik bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. Evliya Çelebi kuleyi şöyle tarif eder: "Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam seksen arşundur. Sathı mesehası ikiyüz adımdır. İki tarafına bakan yerde kapısı vardır."
Bu sayfa üzerinde kız kulesi kelime anlamı gösterilmektedir. kız kulesi nedir ? kız kulesi ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. kız kulesi kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : hanımım (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Karı, eş Toplumsal durumu, varlığı iyi olan, hizmetinde bulunulan kadın Toplumsal durumu, varlığı iyi olan, hizmetinde bulunulan kadın:"Becerikli hâliyle Zeynep'e ve hanımına ait bütün işleri elinin içine almıştı." H. E. Adıvar Kadınlığın bütün iyi niteliklerini taşıyan Karı, eş:"Yok bizim hanım öyle değildir." M. Ş. Esendal Kız ve kadınlara verilen unvan, bayan

 
Sayfa başına dön