03 Eylül 2014, Çarşamba 05:02:34 Günaydın !

Reklamlar

Aradığınız kelimeyi giriniz :
Kelimeler ve anlamları
İstanbul'un sembolü olan Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdarda Bizans devrinden kalan tek eserdir. M.Ö. 2475 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile kucaklaştığı yerde minicik bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. Evliya Çelebi kuleyi şöyle tarif eder: "Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam seksen arşundur. Sathı mesehası ikiyüz adımdır. İki tarafına bakan yerde kapısı vardır."
Bu sayfa üzerinde kız kulesi kelime anlamı gösterilmektedir. kız kulesi nedir ? kız kulesi ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. kız kulesi kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.
Kelime Anlamı Rastgele bilgi : kürsi (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Başkent, hükümet merkezi Mânevi makam Arş'ın altına bir semâ tabakası. Bak: Ar Saltanat, kudret ve mülk Vazife Taht, serir. Erike. Koltuk Kaide Merkez Oturulacak yüksekçe yer. Câmilerde vâizin, medreselerde müderrisin oturduğu yer

 
Sayfa başına dön