22 Ekim 2014, Çarşamba 09:23:51 Günaydın !

Terimler Sözlüğü

Reklamlar

 

Aranacak Terim :

 

KANUNA UYGUN, YASAYA UYGUN.
HAKİMİ BAĞLAYAN VE HAKİMİN BAŞKA TÜRLÜ DEĞERLENDİRMESİNE İMKÂN VERMEYEN DELİL.
HÂKİMİN SERBESTÇE DELİLLERİ DEĞERLENDİRME YETKİSİ BULUNMAKSIZIN HÜKÜMLERİ VE DELİLLERİ KANUNDA BELİRTİLEN ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMESİ SİSTEMİ.
KANUNLA BELİRLENEN FAİZ.
KANUNLARA UYGUN BİR ŞEKİLDE KARARLAŞTIRILAN VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN UYGULANMASINDAN KAYNAKLANAN GREV.
ANAYASAYA GÖRE HİÇBİR KİMSE KANUNEN TABİ OLDUĞU MAHKEMEDEN BAŞKA BİR MERCİ ÖNÜNE ÇIKARILAMAZ. BU BİR GÜVENCEDİR. BİR KİMSE OLAĞAN DIŞI MAHKEMELER ÖNÜNDE YARGILANAMAZ. AY MD. 37.
KANUN TERİMLERİ, HUKUK METİNLERİNDE GEÇEN HUKUKÎ TERİMLER.
İDARENİN İŞLERİNDE TAMAMEN KANUNLARA ' UYMASI DURUMU.
KANUNLA BELİRLENEN KONUT. KARININ İKÂMETGÂHI KOCASININ İKÂMETGÂHIDIR, VELÂYET ALTINDAKİLERİ İKÂMETGÂHI VELİLERİN İKÂMETGÂHIDIR. BÜTÜN BUNLAR KANUNLA BELİRLENMİŞTİR. MK MD. 21
BİR YILDAN FAZLA BİR SÜRE HAPSE MAHKÛM EDİLENLERİN HAPİSTE KALDIKLARI SÜRE BOYUNCA KANUNEN EHLİYETLERİ DE KISITLANIR. KANUNLA KISITLANMIŞ EHLİYETLİLER.
Bu sayfa üzerinde kanuni kelime anlamı gösterilmektedir. kanuni nedir ? kanuni ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. kanuni kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : ie (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Seslenme bildiren bir söz Nida edatı olup, kelimenin sonuna gelir "ey" mânası verir. Aynı veya farklı iki kelime arasına gelirse, sözün mânasını kuvvetlendirir. "rengârenk, lebaleb" gibi Geniş zaman kipinden sonra gelerek anlama belirsizlik, olasılık anlamı katar:"Olur a, ağası belki sılaya gitmiştir, yerine tabanı yarık biri gelmiştir, ona da mektubu emniyet edememiştir." S. M. Alus. (a:) Şaşma, hatırlama, sevinme, acıma, üzülme, kızma gibi duyguları güçlendiren, cümlenin başında veya sonunda kullanılan bir söz En kısa bir zaman. Lahza. Dem. Cüz'i bir zaman Zamanın bölünemeyecek kadar kısa parçası, lahza:"Emaneti bir an önce evine götürseler, iyi olur." A. İlhan. İki tarla arasındaki sınır Zihin Güzellik câzibesi. Melâhat. Güzellik Cemi edâtı. Kelimenin sonuna getirilerek cemi' yapılır. Meselâ: Âlimân: Âlimler. Anân: Onlar. Merdân: Adamlar. İnsanlar. Zenân: Kadınlar.Kelimenin sonuna getirilerek sıfat edatı yapılır: Ters: Korku. Tersân: Korkak.Kelimeyi zarf yapar. Güyân: Söyliyerek f. Uzağı gösteren işâret ismi. Şu. Bu. O Lahza Tarla sınırı Tarlalar arasında sınır çizgisi olarak kullanılan ekilmemiş bölüm iki tarla arasındaki sınır Güzellik Zamanın bölünemeyecek kadar kısa bir parçası, lâhza Bağ, bahçe sınırı En kısa zaman Güzellik, cazibe

 
Sayfa başına dön