01 Mart 2015, Pazar 00:55:27 İyi Geceler !

Terimler Sözlüğü

Reklamlar

 

Aranacak Terim :

 

ÜLKE, YURT. BİR KİMSENİN, BİR MİLLETİN ÖMÜR GEÇİRDİĞİ, YAŞADIĞI VE HAVASINI TENEFFÜS ETTİĞİ MÜBAREK DİYÂR. ÖNÜNDE CAN FEDÂ EDİLEN KARA PARÇASI, DÂR VEYA DİYÂR. VATAN İSLÂM HUKUKUNDA İKİ KISIMDA ELE ALINIR: MÜSLÜMAN ÜLKESİ VE SAVAŞ ÜLKESİ. İSLÂM ÜLKESİ TÜMÜYLE HER MÜSLÜMANCA KORUNMASI GEREKEN TOPRAKTIR. SINIRI NEREDE OLURSA OLSUN. GÜNÜMÜZ SİSTEMLERİNDE VATAN MEFHUMUNUN KAPSAMI BİRAZ DAHA DARALMIŞTIR.
İnsanın yerleştiği, oturduğu yer, memleket
ASLÎ İKÂMET YERİ, KİŞİNİN HİMÂYE GÖRDÜĞÜ VE KORUDUĞU VEYA KENDİSİNİ HİMÂYE EDEN AİLE FERTLERİNİN BULUNDUĞU SÜREKLİ KALDIĞI VEYA GENELLİKLE GEÇİM İÇİN KAZANCINI SAĞLADIĞI YER.
İKÂMET VATANI, GEÇİCİ İKÂMET YERİ. YOLCU KİŞİNİN ASLÎ VATANINA DÖNMEDEN 15 GÜN VEYA DAHA FAZLA İKÂMETE, OTURMAYA NİYETLENDİĞİ YER.
KONAKLAMA YERİ, YOLCUNUN YOLCULUĞU SIRASINDA 15 GÜNDEN DAHA AZ BİR MÜDDET KALMAYA VE KONAKLAMAYA NİYETLENDİĞİ YER.
DEVLETİ PARÇALAMAYA, VARLIĞINI SONA ERDİRMEYE YÖNELİK FAALİYET. AĞIR BİR SUÇTUR. AY MD. 105 TCK MD. 125.
AYNI VATANDAN OLAN, BİR KAÇ KİŞİNİN VEYA BİR MİLLETİN TÜMÜNÜN BİR ÜLKEDEN, BELLİ BİR YURTTAN OLMASI.
İNSANLARI BİR ÜLKEYE BAĞLAYAN HUKUKÎ BAĞ. GÜNÜMÜZDE ASLÎ VATANDAŞLIK VE SONRADAN KAZANILAN VATANDAŞLIK ŞEKLİNDE İKİ KISMA AYRILIR. BU DURUMLAR ANAYASADA VE VATANDAŞLIK KANUNLARINDA DÜZENLENİR. MÜSLÜMANLAR ARASINDA VATANDAŞLIKTA İSE, DİN BAĞI HÂKİMDİR. ORADA MÜSLÜMAN OLAN HERKES İSLÂM DİYARININ VATANDAŞIDIR. HATTÂ GAYR-I MÜSLİM ZİMMÎLER DE MÜSLÜMANLARIN YÖNETİMİNİ KABULLENMİŞLERSE ONLAR DA YİNE VATANDAŞ SAYILMIŞLARDIR. TÜRK HUKUKUNDA VATANDAŞLIK İÇİN BAK AY MD. 66. TVK MD. 1, 7 VS.
VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMA, VATANDAŞLIĞIN DÜŞÜRÜLMESİ. BAZI HUKUKÎ NEDENLERLE VE SUÇLAR SEBEBİYLE KİŞİLER VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILABİLİRLER. BAK TVK MD. 33 VD.
VATANDAŞLIKTAN ÇIKMA, BİR KİMSENİN KENDİ İSTEĞİ İLE VATANDAŞI OLDUĞU ÜLKENİN VATANDAŞLIĞINI BIRAKMASI. BUNUN DA ŞARTLARI KANUNLARINDA DÜZENLENMİŞTİR. ASKERLİĞİNİ YAPMIŞ, VERGİ BORCU VS. Sİ DE OLMAYAN VE BAŞKA BİR ÜLKENİN VATANDAŞLIĞINI KAZANMA DA SÖZKONUSU İSE O ZAMAN KİŞİ İLGİLİ MAKAMA BAŞVURARAK VATANDAŞLIKTAN ÇIKABİLİR. TVK MD. 20 VD., MD. 30 VD.
Bu sayfa üzerinde vatan kelime anlamı gösterilmektedir. vatan nedir ? vatan ne demek ? gibi soruların cevaplarına bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. vatan kelimesi sözlük anlamı sayfa üzerinde görüntülenemez ise lütfen bize bildiriniz.

Reklamlar

Kelime Anlamı Rastgele bilgi : bağıtlaşma (kelimesi nedir, anlamı, hakkında, bilmedikleriniz) :
Bağıtlaşmak işi veya durumu Aralarında bağıt yapmak

 
Sayfa başına dön